5 Eylül 2013 Perşembe

Gezi Güncesi V - Mostar/Kravica Şelaleleri

Tatilim bitti, bu postu Adana'daki sıcacık! evimizden yazıyorum :) Yaklaşık 2 aydır burada olmadığım için Adananın bu kadar sıcak olacağını düşünmemiştim. Ama yine de ne kadar özlemişim evimizi, huzur evimdeymiş onu anladım :)
Bosnadaki son haftamızda nihayet Mostar'a gidebildik. İlk izlenimim Mostar'ın yeşil bakımından diğer şehirlerden bayağı gerideydi. Dağlarda ilk defa ağaç değil de toprak rengini gördüm  :) Şuan fark ettik ki fotoğrafları flaşıma atmayı unutmuşum, aslında tam atarken bilgisayarın şarjı bitmişti ve bende atmıştır diye düşündüm, bir daha da kontrol etmeyi unutmuşum :( O yüzden çok fotoğraf yok elimde.
Mostar köprüsü'nun basamakları 99 taneymiş. Allah'ın 99 ismine ithafen, fakat 2. yapılışında 93 basamak yapılmış, savaşın yılı olduğu için. Köprü tıklım tıklım. Zaten kime Bosna desem Mostar'ı soruyor.  Mostar'dan daha güzel yerler gördüm halbuki. Köprünün 2 ucunda da birsürü hediyelik eşya satıcısı var. Buralardan bişeyler alabildik. 
Mostar'dan sonra Alperenler Tekkesini ziyaret ettik. Oradaki adıyla Balagaj Tekkesi. Orası da muhteşem bir akarsuyun kenarında. hemen yanındaki bir yerde balık yedik. Mostarda balık yenilirmiş :) Malesef buranın fotoğrafları yok elimde.

Gel gelelim asıl maceramıza. Kravica Şelalesi!
Mostar'a 20 km olduğunu zannediyorduk ama araya araya 1 saatte anca ulaşabildik. Buzz gibi. Kaç yerden su aktığını sayamadık bile. Aradığımıza değmiş doğrusu :)
   Bu da bizim yakışıklının şelale ile pozu :)

Biliyorum biraz yavan bir yazı oldu ama Fotoğraflar olmayınca anlatacaklarım gelmedi aklıma. Bir tatilin, gezi güncesi yazı dizimin sonuna gelmiş bulunmaktayım, Bosna'yı çok beğendim. Eğer bir ülke seçme fırsatım olsaydı Bosna'da yaşamayı isterdim :) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme